გაკვეთლის გეგმა
მასწავლებელი - მანანა მუკატარიძე
პირადი ნომერი - 01027015920
საგანი - ინგლისური ენა
გაკვეთილის თემა - „ბულინგი“
კლასი - 93
გაკვეთილის ტიპი: შემაჯამებელი გაკვეთილი
მოსწავლეთა რაოდენობა - 18
გაკვეთილის მიზანი: ვიდეო-ჩანაწერის ნახვის შემდეგ,
ნასწავლი სიტყვების და გამოთქმების გამოყენებით მოსწავლე თავს უყრის ცოდნას, იგებს
სხვადასხვა სახის ჩანაწერებს (საინფორმაცი, რეპორტაჟი, ინტერვიუ) ნაცნობ თემატიკაზე.
მოსწავლე ნათლად დაინახავს პრობლემას და შეეცდება მოინახოს მისი გადაჭრის გზები. მოსწავლეს
შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას მოსასმენი ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის ხელშესაწყობად
და მოსმენის უნარის გასაუმჯობესებლად.
მოსწავლე შეძლებს ლოგიკური კავშირის
პოვნას ფაქტებსა და მოვლენებს შორის.
მოსწავლე შეძლებს მსჯელობას, მიიღებს
მონაწილეობას დისკუსიაში სამეტყველო ამოცანების ეფექტურად გადასაჭრელად და ზეპირი მეტყველების
უნარის გასაუმჯობესებლად.
მოსალოდნელი შედეგი:
მოსწავლე ამოიცნობს
საუბრის ძირითად თემას, ამოკრებს კონკრეტულ ინფორმაციას.
მოსწავლე ნათლად
დაინახავს ვიდეო ჩანაწერებში წარმოდგენილ პრობლემას და შეეცდება იპოვოს ამ პრობლემის
გადაჭრის გზები.
მოსწავლე აკავშირებს
კონკრეტულ დეტალებს ძირითად ინფორმაციასთან. გამოაქვს კონკრეტული დასკვები. ადარებს
სხვების მიერ შერჩეულ ხერხებს და გამოაქვს დასკვნა, თუ რომელი მიდგომა იყო ეფექტური. მსჯელობს მისთვის საჭირო
თემატიკაზე და იყენებს მარტივ ენობრივ სტრუქტურებს ლოგიკური კავშირების (მიზეზი, შედეგი,
მიზანი, ოპოზიცია, პირობითიბა) გამოსახატავად. პიროვნების, საგნის, მოვლენის დახასიათებისას
ირჩევს შესაფერის ენობრივ საშუალებებს. (განსაზღვრებებს, შედარებებს, მიმღეობის).
ეროვნული სასწავლო
გეგმის სტანდარტი: უცხ.ს V 1, უცხ.ს V 2, უცხ.ს V 3, უცხ.ს V 13, უცხ.ს V
15.
შეფასება: განმავითარებელი, განმსაზღვრელი
გაკვეთილის
გეგმა
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
1
|
აქტივობა 1
მისალმება
თემა „ბულინგი“. გაკვეთილის მიზანი თემის შესახებ საუბარი.
|
კიპა-კითხვები
და პასუხები
|
ინდივიდუალი
|
დაფა
ფლომასტერები
პლაკატი
|
10წთ.
|
2
|
აქტივობა 2
1. გამოწვევა წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით საჭირო ლექსიკური სიტყვების გამოყენება
2.უცხო სიტყვების გამოცნობა
3. აზრობრივი რუკა
|
ასოცირებული
კავშრების რუკა
|
ინდივიდუალი,
ჯგუფური
|
დაფა,
პლაკატი ფერადი ფანქრები კალმები ფერადი ფურცლები
|
10წთ.
|
3
|
აქტივობა
3
ჯგუფები წარმოადგენენ
საშინაო დავალებებს.
I - მსხვრეპლი
II - პრობლემის ჭამოჭრა
III - პრობლემის გადაჭრა
|
ჯაჭვური
თხრობა
როლური
თამაში
|
ჯგუფური
|
პლაკატები
ფლომასტერები კალმები ფანქრები მაისურები
სამაჯურები
|
10წთ.
|
4
|
აქტივობა 4
პრობლემის
გადაჭრა კითხვების დასმის საშუალებით იწყება კონსტრუქციული კამათი და გადაწყვეტილების
მიღება პრობლემის გადაჭრასთან დაკავშირებით
|
ვიდეო
ჩვენება
არჩევანის
მატრიცა
|
ჯგუფური
ინდვიდუალური
|
ლეპტოპი
ტელევიზორი
კითხავრი
კალმები
ფურცლები
|
10წთ.
|
5
|
აქტივობა 5
საშინაო
დავალება:
მოცემულ
თემასთან კავშირში, ვიდეოს ჩვენების შემდეგ ჯგუფებს მიეცემათ დავალება კითხვარი,
რომლის მიხედვითაც გაიზიარებენ პრობლემას და მოახდენენ იდეების გენერირებას და დაწერენ
მცირე ზომის ესეს მოცემულ პრობლემასთან დაკავშირებით
|
„სადისკუსიო
ქსელი“
ვიდეო
ჩვენება და კითხვარის დარიგება
|
ინდვიდუალური
ჯგუფური
|
პლაკატი
დაფა
ფურცელები
ფანქრები
|
5წთ.
|
შეფასების კრიტერიუმი განმსაზღვრელი
რეფლექსია
ჩემი გაკვეთილის
მიზანი იყო საგნობრივ ცოდნასთან და უნარ-ჩვევებთან ერთად მოსწავლეებისთვის განმევითარებინა
პრობლემების გადაჭრის უნარი. ამიტომ გაკვეთილიდავგეგმე მკაფიოდ ჩამოყალიბებული სასწავლო
მიზნით, ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნების, მოსწავლეთა ინტერესების და შესაძლებლობების
გათვალისწინებით.
პრობლემა იყო მეტად
აქტუალური და გათვალისწინებული იყო მათი ასაკობრივი თავისებურება და წინარე ცოდნა.
ამან განაპირობა მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება.
დავყავი ჯგუფებად,
თითოეულმა მათგანმა შეძლო პრობლემის იდენტიფიცირება, ცოდნის სისტემატიზაციის საფუძველზე.
მისი გადაჭრის გზების ძიება და მირებული გამოცდილების რეალურ ცხოვრებაში გამოყენება.
გეგმის მიხედვით
გაკვეთილზე განვახორციელე პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლებისთვის დამახასიათებელ აქტივობები:
1. ერთმა ჯგუფმა
ღიად დასვა პრობლემური შეკითხვა.
2. მოსწავლეებმა
დაიწყეს ჯგუფებში მუშაობა.
3. მოხდა იდეების
ურთიერთგაზიარება და საკუთარი მოსაზრებების ცამოყალიბება.
მე არ მიმიღია დისკუსიაში მონაწილეობა, ვიყავი მხოლოდ
გეზის მიმცემი, რის შედეგადაც მოსწავლეებმა მიიღეს მეტი პრიოვნული პასუხისმგებლობა
საკუთარ ქმედებაზე. ჩემს მიერ შერჩეული პრობლემური ამოცანა იყო მამოტივირებული, ინტერესის
გამომწვევი. პრობლემის გადასაჭრელად მათ შექმნეს პლაკატები, სხვადასხვა თვალსაჩინოება,
მოამზადეს სლაიდები, აჩვენეს ვიდეო კადრები, გადაწყვიტეს თითოეული ჯგუფს წარმოედგინა
პრობლემის გადაჭრის მთლიანი ციკლი. ჩაიცვეს სხვადასხვა ფერის მაისურები და მაჯის თასმები
რათა მათი ნებისმიერიაქტივობა უფრო დამაჯერებელი და ქმედითი ყოფილიყო.გამოვიყენე სწავლების
სხვადასხვა მეთოდები:
1. კიპა - კითხვები
და პასუხები;
2. ასოციაციური
კითხვების რუკა;
3. ჯაჭვური თხრობა;
4. როლური თამაში;
5. ვიდეო ჩვენები;
6. არჩევანის მატრიცა;
7. სადისკუსიო ქსელი;
8. ქეისებით სწავლება.
გაკვეთილზე გამოყენებულ
იქნა რესურსები. (დავა, პლაკატები, ფერადი სურათები, ტელევიზორი, ლეპტოპი, სხვადასხვა
რესურსები, კითხვარი, ფერადი ფანქრები, მაისურები, ფლომასტერები).
ასეთმა გაკვეთილმა
ხელი შემიწყო მიგვეღწია შედეგამდე. ჯგუფებმა კარგად გაართვეს თავი დავალების შესრულებას.
გარემო იყო აქტიური, ჯგუფების წევრთა უმრავლესობამ მოახდინეს იდეათა გენერირება, რომელიც
დაკავშირებული იყო რთული ვითარებიდან გამოსავლის ძიებასთან. საგაკვეთილო პროცესში კლასის
ძირითადი ნაწილი იყო ჩართული. ზოგიერთი მათგანი ნაკლებად აქტიური იყო. რამდენიმე შეკითვის
დასმისას მათ ვერ შეძლეს პასუხის გაცემა. ვეცდები მომავალში გავითვალისდწინო ეს ხარვეზები
და უფრო მეტად გამოვიყენო ახალი რესურსები და აქტივობები.
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებელი - მანანა მუკატარიძე
პირადი ნომერი - 01027015920
საგანი - ინგლისური ენა
სავლების საფეხური - დაწყებითი
კლასი 3 1
მოსწავლეთ რაოდენობა - 17 მოსწავლე
გაკვეთილის თემა - "ყველაფერი
ახალი კარგი და საინტერესოა "
გაკვეთილის
მიზანი - მოსწავლე შეძლებს უკვე ნასწავლი სიტყვების და
გამოთქმების
საშუალებით მსჯელობას მოცემული
თემის ირგვლივ.
მოსწავლე თავს უყრის ცოდნას,
რაც ხელს უწყობს მის გააქტიურებას.
მოსწავლე
შეძლებს
მისთვის ნაცნობი შინაური ცხოველების
ამოცნობას,
გამოამჟღავნებს საუბრის უნარ-ჩვევებს
იგი შეეცდება გადაჭრას პრობლემები
და გაიგოს
ახალი ინფორმაცია
- ცხოველების მოვლა-
პატრონობის
შესახებ. მოსწავლე შეძლებს ჩაებას
მარტივ ინტერაქციაში.
№
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
1
|
აქტივობა მისალმება
- რითმში. Hello! Can I comen
|
მღერით ლაპარაკი
|
ჯგუფური
|
მაგნიტოფონი
|
2წ
|
2
|
გამოწვევა-წიანარე
ცოდნის გააქტიურება
*სიტყვების იერიში
*კითხვების დასმა
*ახალი ნივთების დასახელება
*სიმღერა - რა არის
საკლასო ოთახი
|
კიპა ანუ კითხვები
და პასუხები
|
ინდივიდუალური ჯგუფური
|
ფერადი ფოტოები
თვალსაჩინოება
|
5წ
|
3
|
აზრობრივი რუკის შედგენა
(mind map)
|
ასოციაციური კავშირების
რუკა
|
ინდივიდუაკური
|
თეთრი დაფა ცარცი
|
3წ
|
4
|
საშინაო დავალების
შემოწმება. ჯგუფურად ნახატების შემოწმება.
*მსჯელობა
*აზრთა გაზიარება
*კითხვებზე პასუხი
|
ჯგუფური
|
პლაკატები ფორმატები
ფერადი ფანქრები
|
4წ
|
|
5
|
ვიდეო-რგოლის ჩვენება
შინაური ცხოველების შესახებ.
*გამმოცანების თქმა
ცხოველებზე
*მოთხრობა New pet
* სიმღერ
|
ჯგუფური თხრობა
|
ინდივიდუაური
ინდივიდუალური ჯგუფური
|
ლეპ-ტოპი
ფერადი სურათების გამოყენება
მაგნიტოფონი პლაკატები
|
3წ
6წ
|
6
|
მასწავლებელი წამოჭრის
პრობლემას და ეკითხება ბავშვებს რჩევას რომელი ცხოველი იყიდოს.
* დიალოგის მოსმენა
* სურათების დარიგება
* პრობლემის გადაჭრა
* სიმღერა Different Pets
|
არჩევანის მატრიცა
|
ჯგუფური
|
მაგნიტოფონი პლაკატები
ფურცლები ფანქრები
|
12წ
|
7
|
საბოლოო დისკუსია.
1) რომელი ცხოველის
ყიდვა სურთ?
2) რატომ აირჩიე ეს
ცხოველი
3) რა არის მნიშვნელოვანი
ასარჩევად?
|
ღია შეკითხვები
1 ჰიპოტეზური
2 განსჯითი
3 შემაჯამებელი
|
ინდივიდუალური
|
სურათები
თოჯინები
|
5წ
|
8
|
დავალების მიცემა.
ურიგდებათ ფურცლები
1 დაუკავშირეთ A და B სურათები
2 გააფერადეთ
|
2წ
|
მისაღწევი
შედეგი: მოსწავლე შეძლებს მოსმენილი ტექსტის
ამოცნობას,
გამოაქვს დასკვნა
პერსონაჟთა ხასიათის, თვისებები
შესახებ. მოსწავლე
შეეცდება სიტყვების, გამოთქმე-
ბის, წინადადებების
მნიშვნელობის ამოცნობას
ნაცნობ ელემენტებზე
დაყრდნობით.
მოსწავლე შეძლებს ხმამაღლა ზეპირად ლექსის
წარმოთქმას
და რითმში სიმღერას. სათანადოდ
იყენებს ნასწავლ ლექსიკურ ერთეულებს.
მონაწილეობას
მიიღებს მარტივ ინტერაქციაში
გუნდის წევრებთან
ერთად.
შეფასება:
განმავითარებელი
Sefasebis
rubrika
1. moswavle zedmiwevniT kargad SeZlebs ukve naswavli sityvebis
gamoyenebas.axali masalis aTvisebisa da saubris dros unar-Cvevebs
gamoamJRavnebs.
|
kargi
|
saSualo
|
|
ver arTmevs Tavs
|
|
2. moswavle naklebad SeZlebs interaciaSi Cabmas da msjelobas axal
Temaze.
|
kargi
|
saSualo
|
|
ver arTmevs Tavs
|
|
3. zogierTi moswavle ver SeZlebs
dafaze,naswavli sityvebis daweras da jgufur aqtivobebSi iqneba pasiuri
monawile.
|
kargi
|
saSualo
|
|
ver arTmevs Tavs
|
ღია გაკვეთილი მე-8-ე კლასში
საშობაო გაკვეთილი მე-2-ე კლასში
რეფლექსია
ჩემი გაკვეთილის მიზანი იყო ნასწავლი
სიტყვების და გამოთქმების საშუალებით მოსწავლეები შეძლებდნენ მსჯელობას მოცემული თემის
ირგვლივ. ისინი თავს მოუყრიდნენ ცოდნას და პასუხს გასცემდნენ ღიად დასმულ პრობლემურ
შეკითხვებს. მოსწავლეები მუშაობდნენ მცირე ჯგუფებში, რადგან პრობლემის გადაჭრის გზების
ძიებისას მნიშვნელოვანი იდეათა მრავალფეროვნება და ურთიერთ გაზიარება. მე მივეცი მხოლოდ
გეზი, რის შედეგადაც მოსწავლეებმა მიიღეს პიროვნული პასუხისმგებლობა საკუთარ ქმედებაზე.
გეგმის მიხედვით გაკვეთილზე განვახორციელე
მრავალფეროვანი აქტივობები და სასწავლო რესურსები. ჯგუფურად დაყოფილმა მოსწავლეებმა
კარგად იმუშავეს ერთად და გამოავლინეს შემოქმედებითი უნარები.
მოსწავლეების უმეტესობამ გამოამჟღავნა
საუბრის უნარ-ჩვევები, რადგან ჩემს მიერ შერჩეული პრობლემური ამოცანა ინტერესის გამომწვევი
იყო მათთვის. პრობლემური სიტუაცია იყო საინტერესო და ამოცანა დაკავშირებული იყო გადაწყვეტილების
მიღებასთან.
ვფიქრობ მიზანი იყო შედეგზე ორიენტირებული
და სასწავლო მეთოდები შეესაბამებოდა დაგეგმილ აქტივობებს, რაც ხელს უწყობდა სასურველი
შედეგის მიღწევას. მიმაჩნია, რომ გაკვეთილის მიმდენარეობისას ურთიერთობა მოსწავლეებსა
და ჩემს შორის კეთილგანწყობილი იყო. კლასის მართვის, დისციპლინის მხრივ პრობლემები
ფაქტიურად არ იყო.
სასწავლო რესურსები (დაფა, ფანქრები,
თვალსაჩინოება, სათამაშო თოჯინები, ფერადი სურათები) ყველასათვის თანაბრად ხელმისაწვდომი
იყო, ხოლო სასწავლო გარემო შეესაბამებოდა აქტივობებით გათვალისწინებულ ორგანიზების
ფორმებს. მითითებები დავალებასთან დაკავშირებით საკმაოდ მარტივად იყო მიწოდებული, მოსწავლეებმა
ამ დავალებებს კარგად გაართვეს თავი, აქტივობების დროს დასმულმა შეკითხვებმა ხელი შეუწყო
დაფიქრებას, საკითხის გააზრებას და მსჯელობას. გაკვეთილი იყო აქტიური, ხალისიანად და დინამიურად მიმდინარეობდა. შეფასებისას გამოვიყენე
ზეპირი განმავითარებელი კომენტარები.
საგაკვეთილო პროცესში კლასის ძირითადი
ნაწილი იყო ჩართული თუმცა რამდენიმე მოსწვლემ არ მიიღო აქტიური მონაწილეობა.
მიმაჩნია რომ წესით უნარ-ჩვევების
სრულყოფისათვის დამატებითი სავარჯიშოები უნდა მიეცეთ განსაკუთრებით ისეთ მოსწავლეებს,
რომლებიც თავს ნაკლებად ართმევენ და უჭირთ სიტყვების წერა. ზოგიერთი შეკითხვის დასმისას,
რამდენიმე მოსწავლემ ვერ გასცა დამაკმაყოფილებელი პასუხი. ამ ხარვეზის აღმოსაფხვრელად
შეიძლება დამატებითი აქტივობების შესრულება.
ვეცდები მომავალში გავითვალისწინო
ხარვეზები და უფრო მეტად გამოვიყენო ახალი რესურსები და აქტივობები.
No comments:
Post a Comment